Akasya Rezidans Kent Etabı A1 daire:117
+90 533 572 36 15
info@drburcuzabun.com

OZON TERAPİSİ

OZON TERAPİSİ

İnstagramda Gör

[instagram-feed feed=1]

Facebookta Gör

[custom-facebook-feed feed=1]

Ozon, atmosferin en üst katmanlarında yer alan ve 3 farklı oksijenin bir araya gelerek oluşturduğu bir gazdır. Günümüzde ozon gazı ile pek çok hastalığa çare bulunmuştur ve bulunmaya devam edilmektedir. Ozon terapisinin bir diğer adı ise oksijen terapisidir. Ozon normal oksijenle bir değildir. Normal oksijene göre zenginleştirilmiş bir içeriğe sahip olan ozon tedavilerde muhteşem sonuçlar vermektedir. Bu yazımızda sizlere ozon terapisinin ne olduğunu, faydalarının ne olduğunu ve hangi hastalıklarda ozon terapisinin uygulandığından bahsettik.

 

Ozon Terapi Nedir?

Ozon terapisi hastadan alınan kan ile ozonun birbirine kaynaşması ile zenginleştirilerek hastanın vücuduna tekrar enjekte edilmesi olarak bilinmektedir. Ozon içerisinde bulundurduğu 3 farklı oksijen türü ile insan kanıyla kaynaşmasından çok zengin bir içerik ortaya çıkarır.

Ozon tedavisinde kullanılan ozon hastanın vücuduna girdiğinde canlı organizma ile tepkimeye girer. Bu tepkimeye girme süresi çok hızlı olduğu için sonuçları hızlı ve nettir. Vücuda giren ozon tepkimeye girdikten sonra moleküler oksijene ve oksijen radikallerine hızlı bir şekilde dönüşür. Daha sonrasında uygulama yapılan bölgede oksidatif strese yol açar. Bu oksidatif strese yol açtığı sonucu insanlar tarafından olumsuz bir sonuç gibi algılanır ve bu yüzden ozon tedavisinden uzak durulur. Ancak oksidatif strese yol açması kötü bir durum değildir tam aksine bu strese yol açılan bölgede vücut tarafından bir tehdit varmış gibi görülür. Yani vücut bu oksidatif stres ile uyarılır. Sorunlu olan yani uygulamanın yapıldığı bu bölgede tehdit algılandığı için vücut tarafından oksijen moleküllere gönderilir ve vücudun o bölgesinde iyileşme çalışmaları yapılamaya başlanır.

Ozon terapisi basite alınacak bir tedavi yöntemi değildir. Uygulama yapılan bölgeyi oksidatif şoka soktuğu için uygulaması uzman kişilerce yapılması gerekmektedir. Günümüzde ozon terapisi yaptığını iddia eden ancak yetkisi olmayan pek çok işletme bulunmaktadır. Bu tarz işletmelere tedavi yaptırmak geri dönüşü olmayan olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

Ozon terapisinin dozajı ayarlanırken belirli bir kalıp veya formül bulunmamaktadır. Burada göz önünde bulundurulan unsurlar hastanın yaşı, hastalığın durumu, kronik rahatsızlıklar, uygulama yapılacak bölge gibi unsurlardır. Bu unsurlara göre uygulama yapılacak dozaj ayarlanmaktadır.

 

Ozon Terapinin Faydaları Nelerdir?

Ozon terapi, çok faydalı bir yöntemdir. Bu yöntemin bizlere sunduğu faydaları beraber inceleyelim.

-Eklem ağrısı ve kas ağrısı sorunu yaşayan hastalarda kesin sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Günümüzde kas ve eklem ağrısı şikayeti ile çok fazla karşılaşmaktayız. Uygulanan yöntemlerin sonuç vermemesi hastaların en büyük şikayeti olmaktadır. Ancak ozon terapi eklem ve kas ağrısı sorununa kesin çözüm oluyor.

Ozon tedavisi sonrası tansiyon hastalarında, tansiyon sorununun azaldığı gözlemlenir. Bunun sebebi damarları yenilemesidir.

-Beyin damarlarını yenilediği için beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve hafızayı güçlendirir.

-Kan şekerini dengeler ve kolesterol sorunu yaşayan hastalarda yağ oranını düşürür.

-Vücut genelinde kan dolaşımını hızlandırır.

-Hormon sisteminde bir bozukluk söz konusu ise hormon sistemini normal durumuna getirir.

-Kan dolaşımını hızlandırması sonucu cildi besler ve cilt daha canlı bir hal alır.

-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı daha kuvvetli ve dinç olmanızı sağlar.

-Yorgunluk, halsizlik, isteksizlik gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunları gidermenizde yardımcı olur.

Ozon Terapi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ozon terapi vücut dolaşım sistemi sorunlarında aktif olarak kullanılmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırdığı için karıncalanma, uyuşukluk, üşüme ve ağrı gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Kanser tedavilerinde ozon terapi önemli bir destekleyici olmaktadır. Vücut bağışıklık sistemini güçlendirmesi ayrıca kanserle savaşan hücreleri desteklemesi ile kanser ile olan savaşta önemli rol oynar.

Kalp damar hastalıklarında, damarların yapısını yenilemesi ve onarması sayesinde tedaviye destekleyici olur.

Göz bozukluklarında özellikle yaşa bağlı olan göz bozukluklarında ozon terapi kullanılmaktadır. Göz bozukluklarının başlıca sebebi gözde bulunan kılcal damarların yapısının bozulmasıdır. Ozon tedavisi ile bu damarlar onarılır ve görme yetisi tekrar kazandırılır.

Kas ve eklem ağrılarının söz konusu olduğu hastalıklarda önemli bir tedavidir. Boyun fıtığı, bel fıtığı, topuk dikeni gibi rahatsızlıklarda aktif olarak ozon terapisi kullanılmaktadır.

Uyku bozukluğu olan hastalarda ozon terapisi kullanılmaktadır.

Şeker, tansiyon ve kolesterol rahatsızlığı yaşayan hastalarda ozon terapi yöntemi kullanılır.

Cilt ile ilgili rahatsızlıklarda ozon terapi kullanılır.

Cilt ile ilgili beesleyici özelliği neticesinde yaşlanma karşıtı olarak kullanılır.

Hafızayı güçlendirdiği için yaşa bağlı Alzheimer gibi rahatsızlıklarda aktif olarak kullanılır.

Yaralanmaların ve yanıkların tedavisinde kullanılır.