Cildin pürüzsüz, canlı ve ışıl ışıl bir görünüme kavuşması için derinin üst katmanlarının kişinin cildinin ihtiyacına göre farklı derinliklerde soyulması işlemidir.

Kullanılan solüsyonun içeriğine göre yüzeysel, orta ve derin uygulamalar yapılabilir.

Kimyasal peeling seçimi yapılırken, hastanın cildinde düzeltilmek istenen soruna (izler, lekeler gibi) ve bu sorunun ciltteki derinliğine, hasta için ne kadarlık bir iyileşme süresinin uygun olduğuna göre birlikte değerlendirme yapılarak karar verilir.

Hangi durumların tedavisinde peeling uygulaması tercih edilir?

Cildin ölü hücrelerden arındırılarak yenilenmesi ve kollagen stimülasyonu

Akne ve akne izlerinin tedavisi

Yara izlerinin tedavisi

Leke tedavisi

Botoks en yaygın yapılan kozmetik uygulamalardan biridir. Hastalar artık öğle tatillerinde bile hekimlerine uğrayıp botoks yaptırarak işlerine dönebilmektedirler.

Kimyasal peeling hangi bölgelerde uygulanabilir?

Kimyasal peeling yüz, boyun, dekolte, sırt ve kollarda güvenle uygulanabilir.

Kimyasal peeling nasıl uygulanır?

Cilt dezenfektanı ile temizlenip iyice kurulanmış cilde bir fırça yardımı ile eşit bir şekilde sürülerek uygulanır. İhtiyaç duyulan bölgelerde (leke veya iz üzeri gibi) daha kalın bir tabaka halinde sürülebilir. Tercih edilen solüsyon için önerilen süre kadar beklenir ve sonrasında bir nötralizan solüsyonu uygulanarak işlem sonlandırılır.

Kimyasal peeling öncesi ve sonrasında nelere dikkat edilir?

Kimyasal peeling uygulaması yoğun güneşe maruz kalmış ciltlere uygulanmaz. Bu nedenle pek çok peelingin yaz aylarında uygulanması tercih edilmez. Açık yaralar üzerine peeling uygulanmaz.

Uygulamanın en azından birkaç gün öncesinde içeriğinde retinoik asit ya da AHA içeren kremler kullanılmamalıdır. Aynı şekilde peeling sonrası da birkaç gün bu içerikli kremlerden uzak durulmalıdır.

İlk 24 saat makyaj yapılmamalı, sıcak banyo, sauna, spa'dan uzak durulmalıdır.

Uygulama sonrası mutlaka düzenli olarak güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Etkiyi arttırmak adına uygulamadan birkaç gün sonra leke oluşumunu baskılayan, hafif soyucu kremler kullanılmaya devam edilebilir.

Kimyasal peeling işlemlerinde görülebilecek yan etkiler nelerdir?

Kısa sürede kendiliğinden geçen kızarıklık ve hassasiyet görülebilir.

Hangi durumlarda yapılmaz?

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde,

6 ay içerisinde oral isotretinoin kullanan hastalarda,

Kimyasal peeling yapılması planlanan bölgeden 6 ay kadar bir süre önce operasyon geçirmiş kişilerde, (Rhinoplasty, yüz germe, ben alımı gibi)

Keloide eğilimi olan kişilerde, (Keloid, aşırı hücre üretimi sonucu anormal yara iyileşmesi ve cilt yüzeyinden kabarık iz oluşumu durumudur.)

Hamile ve emziren bayanlarda,

Yaz ve kayak tatilleri gibi yoğun güneşe maruz kalınan durumların hemen öncesi ve sonrasında uygulama yapılmamalıdır.