Bazı kişilerde dudaklar yapısal olarak ince olabilir. Bazı kişilerde de yıllar içerisinde dudak dokusu hacim kaybederek incelir. Bununla birlikte geçirilen bazı hastalıklar, diş kayıpları, sigara kullanımı da dudak dokusunda kayıplara ve asimetriye neden olabilir.

Dudak dolgusunda kullanılan dolgunun kalıcılığı ne kadardır?

Dudağı dolgunlaştırma, şekillendirme, gençleştirme ve asimetrileri gidermek için hyaluronik asit içerikli dolgular kullanılmaktadır.

Dudağa yapılan dolgu uygulamalarında uzun etkili ve ömür boyu kalıcı dolgu ürünlerinden kaçınmak gerekmektedir.Kalıcı ve uzun süreli uygulamalar, dudak bölgesinin yapısını bozmakta ve sertlik, topaklanma gibi şikayetlere neden olmaktadır.Bu nedenle dudakta ortalama 8-12 ay kalıcılığı olan dolgu uygulamaları tercih edilmelidir.Bununla birlikte her yapılan dolgu ile kalıcılık bir miktar daha artmaktadır.

Ağrılı bir uygulama mıdır?

Uygulamadan önce lokal anestezik kremler sürülerek 15-20 dakika beklenir. Bu uygulamanın konforlu ve rahat geçmesini sağlar.Ayrıca kullanılan dolguların içinde de bir miktar lokal anestezik ürün olduğu için uygulama sanıldığı gibi ağrılı değildir.

Hekim ve hastanın ortak kararı ile diş hekimlerinin yaptığı gibi lokal anestezik enjeksiyon uygulaması da işlem öncesi yapılabilir.Ancak lokal anestezik enjeksiyonlar da bir miktar ödem yaptığı ve süreci etkilediği için öncelikli olarak tercih edilmemelidir.

Uygulama Ne kadar sürer? Son halini ne zaman alır?

Lokal anestezik krem ile bekleme süresinden sonra uygulamanın kendisi 10-15 dakika sürmektedir.

Dudak dolgusu uygulamasının yapıldığı ilk hafta sabahları hafif bir ödem olabilir ve bu birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.Yaklaşık 1 ay gibi bir sürede dudaklar istenen doğal görünümlü dolgunluğa ulaşır.

Dudak Dolgusu Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulamadan sonraki ilk birkaç saat çok sıcak ve çok soğuk gıdalar yenilip, içilmemelidir. Dudaklara masaj ve baskı uygulanmamalı, ruj sürülmemelidir.

Dudak dolgusundan sonra görülebilecek yan etkiler nelerdir?

Enjeksiyona bağlı bir miktar morluk ve dolgunun su tutmasına bağlı olarak ödem (şişlik) oluşabilir.Birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer.Bununla birlikte 2-3 saatte bir, kısa süreli buz uygulamaları iyileşme sürecini hızlandırır.Morluğun daha çabuk geçmesi için Arnica etken maddesi ya da K vitamini içeren kremler kullanılabilir.