Dolgunun içeriğini oluşturan Hyalüronik asit aslında cildin temel elemanlarından biridir. Aşırı kilo alıp verme, yoğun soğuk ve sıcağa maruz kalma, kadınlarda hormonal değişiklikler (özellikle menopoz) ve yaşlanmanın etkisi ile ciltteki hyalüronik asit azalır ve ciltte nem ve hacim kayıpları görülür. Nem kaybı sonrasında ciltte kırışıklıklar oluşur.

Dolgu uygulaması sayesinde ciltte eksilen hyalüronik asit yerine konularak cildin nem kaybı ve kırışıklıklar giderilir. Hacim kayıplarına bağlı yüzde oluşan sarkmalar toparlanarak, belirgin ve daha genç görünen yüz hatlarına ulaşılır.

Yüz dolgusu kimlere uygulanır?

Kadın, erkek, genç, yaşlı herkese yüz dolgusu uygulanabilir.

Gençlerde daha çok dudak ve burun dolguları tercih edilirken, ileri yaşlarda daha çok kırışıklıklar ve sarkmalara yönelik ağız kenarı, çene hattı, yanak gibi bölgelere uygulanır.

Dolgudan sonra yüzüm olduğumdan farklı biri gibi görünür mü?

Uzman ellerde yapılan bir dolgu da, kişinin görüntüsünde herhangi bir abartı olmadan doğal, sağlıklı ve daha genç bir görüntü sağlanır.

İleri yaşlarda, hacim kaybı ve sarkma şikayeti olan hastalarda yapılan dolgularla yüzün yukarıya doğru taşınarak daha genç ve dinamik bir görünüm hedeflenir.

Genç hastalarda yapılan dudak, elmacık ya da burun dolgusu gibi uygulamalarda da doğru oranlar kullanılarak kişiye en yakışan görüntü oluşturulmaya çalışılır.

Dolgunun kullanıldığı alanlar?

Yüzde;

Dudak kontürlerini belirginleştirme ve dudağı dolgunlaştırmada,

Burun kenarlarından çeneye doğru inen ( Nasolabial ) çizgileri düzeltmede,

Ağız kenarından aşağı doğru inen ve mutsuz bir ifadeye sebep olan (Marionette ) çizgileri düzeltmede,

Göz altı morluk ve çukurluklarını gidermede,

Elmacık kemiklerini belirginleştirmede,

Kaş arası ve alındaki derin çizgileri gidermede,

Çökük şakak ve yanak çukurlarını düzeltmede,

Çene hattını belirginleştirmede, çeneyi dolgunlaştırmada,

Kaş kaldırmada

Vücutta,

Ellerin daha pürüzsüz, dolgun ve genç görünmesini sağlamada,

Dekoltedeki kırışıklıkların giderilmesinde,

Diz kapağı üstündeki gevşek dokunun toparlanmasında

Dolgu uygulaması ağrılı bir uygulama mıdır? Ne kadar sürer?

Dolgu yapılacak bölgeye lokal anestezik krem sürülerek 15-20 dakika beklenir. İşlemin uygulaması 15 dakika sürer.

Dolgu uygulamasından sonra nelere dikkat etmeliyim?

Dolgu uygulamasının yapıldığı gün sıcak banyo, saunadan kaçınılmalıdır. Dolgu yapılan bölgeye masaj yapılmamalıdır. Ağır egzersiz yapılmamalıdır.

Dolgunun sonucu ne zaman görülür? Ne kadar kalır?

Dolgu uygulaması genellikle 2 seans olarak planlanır.İlk seans uygulamasından hemen sonra sonuç görülmeye başlanır. Kontrol seansı olan 2'nci seansın sonunda büyük oranda elde edilmek istenen görüntüye ulaşılır. Uygulamalardan birkaç gün sonra ödem tümü ile çözüldüğünde nihai sonuç görülür. Dolgunun kalıcılığı, tercih edilen dolguya ve yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte 6 ay ile 18 ay arasında değişir.

Dolgunun etkisi geçtikten sonra daha kötü görünür müyüm?

Hayır. Zamanla etkisini kaybetse de her dolgu bir miktar kalır ve dolgu sayesinde hyalüronik asit yönünden beslenen cilt dolgu yapılmadan önceki haline göre daha iyi görünür.

Dolgu sonrası görülebilecek yan etkiler nelerdir?

Dolgu içeriği olan hyalüronik asit su tutma özelliği nedeniyle uygulamalardan sonra hafif bir ödeme sebep olabilir.

Özellikle dudak bölgesi daha hassas olduğu için bu bölgeye yapılan dolgu uygulamalarında uygulama sonrası ödem diğer bölgelere göre bir miktar daha fazla olabilir.